Historia kościoła


Zabytkowy kościół św. Barbary

W czerwcu 2009 roku wydaliśmy na użytek publiczny folder „Zabytkowy kościół Św. Barbary”, w którym zawarliśmy skrótkową historię budowy naszej świątyni z opisem najważnieszych wydarzeń w historii naszej parafii. Osoby zainteresowane odsyłamy równewż do gablotki w przedsionku naszego kościoła (od strony kapilicy Krzyża) aby zobaczyć wybrane zdjęcia.

Parafia a kapłani

Na przestrzeni historii naszej parafii pracowało w niej wielu zasłużonych kapłanów. Welu z nich już nie żyje, wielu zostało pochowanych na naszym cmentarzu, odwiedzamy ich groby i pamiętamy o nich. Z wszystkimi związana jest niepowtarzalna historia. Wielu z nich pozostawiło niezatarty ślad i pamięć. Pamiętamy o nich szczególnie podczas Mszy Św., które w naszej parafii są odprawiane za kapłanów, którzy w niej posługiwali, z niej się wywodzą lub zostali na jej terenie pochowani.

 

Konsekracja Biskupa Józefa Gawliny

Prezentujemy unikatowe zdjęcia z uroczystości konsekracyjnych Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Gawliny w naszej parafii z 1933 roku. Biskup Józef Gawlina (1892-1964), redaktor, biskup polowy Wojska Polskiego, arcybiskup tytularny Madito, Ojciec Soboru Watykańskiego II. 21 lipca 1931 roku zostaje proboszczem naszej parafii (św. Babrabry – Królewskej Hucie).