Ogłoszenia parafialne


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
28 lutego 2021 r.
II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

PARAFIA

 • Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii. Przed kościołem zespół Caritas przeprowadza dziś zbiórkę na pokrycie kosztów termomodernizacji naszego kościoła i probostwa.
 • Zachęcamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych – Drodze Krzyżowej z kazaniem pasyjnym w piątki o godz. 17 oraz Gorzkich Żalach – w niedziele o godz. 1730. Zalecki za zmarłych, za których modlimy się podczas Drogi Krzyżowej można przynosić do zakrystii i kancelarii. Przypominamy, że wierni, którzy odprawią pobożnie Drogę Krzyżową mogą zyskać odpust zupełny, spełniając przy tym zwykłe warunki odpustu.
 • Zachęcamy wiernych do postu i innych uczynków pokutnych, zwłaszcza dzieł miłosierdzia, a także ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz korzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania.
 • W poniedziałek w naszym kościele odbędzie się spotkanie Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego.
 • W środę, po Mszy św. zapraszamy na Nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
 • W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca.
 • W I czwartek modlimy się o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. O godz. 700 Msza św. w tej intencji. Od godz. 1600 spowiedź dla dzieci. O godz. 1630 Msza św. szkolna z poświęceniem świec dzieciom przygotowującym się do I Komunii Świętej. Bezpośrednio po tej Mszy świętej – Droga Krzyżowa dla dzieci. O godz. 1715 okazja do adoracji Najświętszego Sakramentu.
 • W I piątek o godz. 630 Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa, o godz. 700 Msza św. w intencji czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 • Również w I piątek, po Mszy św. wieczornej zapraszamy na godzinę modlitewną przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Będziemy uwielbiać Boga i polecać Mu sprawy naszej parafii oraz nasze własne intencje.
 • W I sobotę o godz. 630 odprawimy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny.
 • Również w sobotę odwiedzimy z posługą sakramentalną chorych i starszych wiekiem parafian. Prosimy ich zgłaszać w kancelarii parafialnej.
 • W przyszłą niedzielę, o godz. 1200 odprawimy Mszę św. z udzielaniem sakramentu Chrztu św. i błogosławieństwem rocznych dzieci. Nauki dla rodziców i chrzestnych odbędą się w sobotę (6 marca) o godz. 1700 w kościele.
 • Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na potrzeby naszej parafii. Przed kościołem zostanie przeprowadzona zbiórka na fundusz misyjny Ad Gentes.
 • Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, szczególnie najnowszego wydania „Gościa Niedzielnego” i „Małego Gościa Niedzielnego”. Na stoliku z prasą są także do pobrania za dowolną ofiarą ogłoszenia i intencje mszalne na najbliższy tydzień – „Wiadomości Fary św. Barbary”.
 • Kandydaci do bierzmowania zobowiązani są zapoznać się do 8 marca, z nową informacją, zamieszczoną na stronie internetowej naszej parafii.
 • Wszystkim parafianom i gościom życzymy: błogosławionej niedzieli i owocnego przeżywania Wielkiego Postu.
 • Zachęcamy do skorzystania z wielkopostnego projektu formacyjnego w ramach platformy Holyweek.pl – oparto go na przesłaniu Ewangelii kolejnych niedziel Wielkiego Postu. Projekt polecamy dzieciom, młodzieży, a także rodzinom.

Poniżej podajemy pozostałe propozycje przeżywania Wielkiego Postu
z Radiem eM, z TVP3, czy z internetem:

>>>> Zachęcamy do skorzystania z propozycji rekolekcji w formie online:

 1. „O Komunikacji, która zbliża”

  – to propozycja poświęcona budowaniu autentycznej bliskości nie tylko z drugim człowiekiem, ale przede wszystkim z samym sobą i z Bogiem. Aby ukazać różne aspekty międzyludzkiej komunikacji, perspektywę psychologiczną połączono z wymiarem duchowym. Szczegółowe informacje na stronie internetowej: Usłyszeć słowo

 2. „W drodze ku zmartwychwstaniu”

  – to propozycja trzydniowych rekolekcji poświęconych Świętej Rodzinie w odniesieniu do zagadnień współczesności. Odbędą się one w dniach 29 – 31 marca 2021 r. Transmisja od godz. 1900 na stronach Youtube następujących wspólnot: SNE Chrystusa Króla w Katowicach, SNE Rafael w Rudzie Śląskiej, SNE Zacheusz w Katowicach.

 3. Kanał na YouTube MOCNI W DUCHU (kilka propozycji rekolekcyjnych w różnych tygodniach Wielkiego Postu) oraz MOCNI W DUCHU DZIECIOM (propozycje dla dzieci na Wielki Post).
 4. Myśli świętych karmelitańskich w codziennej serii pt. WSTAWAKI, ojca Adama Szustaka.

>>>> Zachęcamy także do przeżywania Wielkiego Postu na antenie Radia eM. Redakcja proponujemy następujące audycje:

 1. myśli na Wielki Post Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będą to fragmenty wygłoszonych przez niego kazań oraz listów do rodziców. Emisję zaplanowano w dni powszednie o godz. 1155, 1755, 2050.
 2. Wielki Post ze Sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim. To cykl sześciu audycji opartych na świadectwie życia i nauczaniu ks. Franciszka. Wiodące tematy to: nawrócenie, modlitwa, świadectwo oraz istota Triduum Paschalnego. Przedłużeniem wielkopostnego cyklu będą audycje z okazji przypadającej 24 marca br. 100. rocznicy urodzin ks. Franciszka Blachnickiego. Emisja na antenie Radia eM w niedziele o godz. 15.20 (po emisji audycje będą udostępnione na stronie internetowej Radia eM).

>>>> Rekolekcje w TVP3

 1. Rekolekcje dla dzieci 22 – 24 marca (poniedziałek – środa), godz. 930, TVP3
  W czasie pandemii, kiedy dzieci mają utrudniony kontakt nie tylko z rówieśnikami, ale również mają trudności z uczestniczeniem w życiu Kościoła, szczególnie ważne dla najmłodszych jest spotkanie z Panem Bogiem w telewizyjnych rekolekcjach wielkopostnych. Rekolekcje dla dzieci poprowadzi ks. Adam Węgrzyn SDB. Konwencja nauk rekolekcyjnych dla najmłodszych zostanie utrzymana w stylistyce programu „Ziarno”. Pojawi się w nich także Ciocia Ewelina i s. Maria Trukan FMA, która przy pomocy doświadczeń naukowych zachęci dzieci do szukania i rozpoznawania Pana Boga w świecie.
 2. Rekolekcje dla młodzieży 22 – 24 marca (poniedziałek – środa), godz. 1230, TVP3
  Trudne sprawy dorastania, brak kontaktu z przyjaciółmi, często samotność i brak wsparcia – to tematy, które stały się szczególnie ważne dla młodzieży w okresie pandemii. Młody człowiek często nie wie, gdzie szukać wsparcia. Dlatego Redakcja katolicka przygotowuje rekolekcje właśnie dla młodzieży. Cykl trzech spotkań wielkopostnych, opartych na czytaniach z Pisma Świętego, poprowadzi o. Lech Dorobczyński OFM wraz z twórcami programu młodzieżowego „Studio Raban” – Pauliną Worożbit oraz Michałem „Paxem” Bukowskim.
 3. Rekolekcje dla dorosłych 26 – 28 marca (piątek – niedziela), godz. 2030, TVP3
  Rekolekcje wielkopostne to szczególny czas, który pozwala lepiej i głębiej przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To właśnie podczas rekolekcji zgłębiamy mękę Chrystusa i uświadamiamy sobie prawdy, o których na co dzień często zapominamy, żyjąc w zamknięciu i codziennych trudnościach. Dzisiejszy świat staje się coraz bardziej obojętny i nieczuły na biedę, samotność i krzywdę innych. Człowiek zatroskany, człowiek znękany, samotny, często odpowiedź na dręczące go pytania, otrzymuje właśnie podczas rekolekcji. Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa dają nadzieję współczesnemu człowiekowi. Wychodząc naprzeciw wielkiemu zapotrzebowaniu na Słowo Boże, Redakcja katolicka przygotowuje cykl trzech spotkań rekolekcyjnych, które poprowadzi ks. Wojciech Węgrzyniak.
 4. Każda seria rekolekcji (dzieci, dorośli, młodzież) odbędzie się w cyklu 3 odcinków, każdy o czasie 23 minut.
 5. Rekolekcje będą również dostępne na VOD (w odpowiednim czasie prześlemy link) oraz w mediach społecznościowych:
  Dla dorosłych – Między Zimią a Niebem TVP Facebook
  Dla dzieci – Ziarno TVP Facebook
  Dla młodzieży – Studio Raban TVP Facebook

 

MODLITWA DO ŚW. JÓZEFA – PAPIEŻA LEONA XIII

Do Ciebie, święty Józefie, uciekamy się w naszej niedoli. Wezwawszy pomocy Twej Najświętszej Oblubienicy z ufnością również błagamy o Twoją opiekę. Przez miłość, która Cię łączyła z Niepokalaną Dziewicą Bogarodzicą i przez ojcowską Twą troskliwość, którą otaczałeś Dziecię Jezus, pokornie błagamy: wejrzyj łaskawie na dziedzictwo, które Jezus Chrystus nabył Krwią swoją i swoim potężnym wstawiennictwem dopomóż nam w naszych potrzebach.

Opatrznościowy Stróżu Bożej Rodziny, czuwaj nad wybranym potomstwem Jezusa Chrystusa. Oddal od nas, ukochany Ojcze, wszelką zarazę błędów i zepsucia. Potężny nasz Wybawco, przybądź nam łaskawie z niebiańską pomocą w tej walce z mocami ciemności. A jak niegdyś uratowałeś Dziecię Jezus z niebezpieczeństwa, które groziło Jego życiu, tak teraz broń świętego Kościoła Bożego od wrogich zasadzek i od wszelkich przeciwności. Otaczaj każdego z nas nieustanną opieką, abyśmy za Twoim przykładem i Twoją pomocą wsparci mogli żyć świątobliwie, umrzeć pobożnie i osiągnąć wieczną szczęśliwość w niebie. Amen.„Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.”
(J 6,54.60-69)