Aktualności


HARMONOGRAM
NABOŻEŃSTW RÓŻAŃCOWYCH 2021

Plan nabożeństw


INFORMACJA
DLA KANDYDATÓW DO BIERZMOWANIA

Kandydaci do bierzmowania są już po dwóch spotkaniach w kościele (do końca października odbędą się spotkania w małych grupach); kolejne spotkanie w kościele będzie w pierwszy czwartek miesiąca, czyli 4 listopada o godz. 1845. Zapraszamy serdecznie na nabożeństwa różańcowe! Jeśli ktoś z uzasadnionych przyczyn nie był na spotkaniu w kościele 6 X, to poniżej ma do pobrania streszczenie katechezy, z którym trzeba się zapoznać, i zrobić przewidziane tam zdanie (zadanie to kandydat przynosi na spotkanie w grupie). Bądźmy nastawieni pozytywnie na spotkania, bo tylko wtedy czas przygotowania do bierzmowania przyniesie dobre efekty! 🙂

Katecheza 1


SŁOWO ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO
DO WIERNYCH I DUCHOWIEŃSTWA
ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ

Treść komunikatu 9 lipca 2021 r.


KOMUNIKAT METROPOLITY KATOWICKIEGO
W ZWIĄZKU Z BEATYFIKACJĄ
SŁUGI BOŻEGO ks. JANA MACHY
I ODWOŁANIEM DYSPENSY

Treść komunikatu 16 czerwca 2021 r.


ZARZĄDZENIE ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO
W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ EPIDEMIOLOGICZNĄ
z dnia 26 marca 2021 r.

Treść zarządzenia Arcybiskupa Katowickiego z dnia 26 marca 2021 r.
 


OŚWIADCZENIE PRZEWODNICZĄCEGO
KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
PO DECYZJI TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO

Oświadczenie Przewodniczącego Episkopatu Polski


KOMUNIKAT KOMISJI DS. KULTU BOŻEGO
I DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW KEP

Komunikat Komisji Liturgicznej KEP ws. udzielania Komunii św. na ręke


RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA
pw. św. BARBARY w CHORZOWIE
41 – 500 CHORZÓW, ul. 3 MAJA 18
tel. 32 249 64 33
e-mail: chorzow.barbara@archidiecezjakatowicka.pl
KONTO: 89 1020 2368 0000 2702 0479 4295


KANCELARIA PARAFIALNA

Kancelaria parafialna czynna jest
w następujących godzinach:
 
od poniedziałku do piątku
800 – 1100 oraz 1500 – 1700
 
W SOBOTY KANCELARIA JEST NIECZYNNA


PATRONKA PARAFII

Odlew z brązu Marek Żebrowski Bielsko Biała

Święta Barbara

Modlitwy do św. Barbary

Łacińskie słowo Barbara znaczy tyle, co miesz- kanka spoza Grecji, cudzoziemka. Nie wiemy dokładnie ani kiedy, ani w jakich okolicznoś- ciach poniosła śmierć. Przypuszcza się, że ok. roku 305, kiedy nasilenie prześladowań za pa- nowania cesarza Maksymiana Galeriusza (305 – 311) było najkrwawsze. Nie znamy również miejscowości, w której żyła Święta i oddała życie za Chrystusa.

Według legendy była piękną córką bogatego poganina Dioskura z Heliopolis w Bitynii (płn. cz. Azji Mniejszej). Ojciec wysłał ją na naukę do Nikomedii. Tam zetknęła się z chrześcijań- stwem. Prowadziła korespondencję z wielkim filozofem i pisarzem Orygenesem z Aleksan- drii. Pod jego wpływem przyjęła chrzest i zło- żyła ślub czystości.

Ojciec dowiedziawszy się o tym, pragnąc wydać ją za mąż i złamać opór dziewczyny, uwięził ją w wieży. Jej zdecydowana postawa wywołała w nim wielki gniew. Przez pewien czas Barbara była głodzona i straszona, żeby wyrzec się wiary. Kiedy to nie poskutkowało, ojciec zaprowadził ją do sędziego i oskarżył. Sędzia rozkazał najpierw Barbarę ubiczować, jednak jej chłosta wydała się jakby muskaniem pawich piór. W nocy miał ją odwiedzić anioł, zaleczyć jej rany i udzielić Komunii św. Potem sędzia kazał Barbarę bić maczugami, przypalać pochodniami, a wreszcie obciąć jej piersi. Chciał ją w takim stanie pognać ulicami miasta, ale wtedy zjawił się anioł i okrył jej ciało białą szatą. Wreszcie sędzia zrozumiał, że torturami niczego nie osiągnie. Wydał więc wyrok, by ściąć Barbarę mieczem.

Wykonawcą tego wyroku miał się stać ojciec Barbary, Dioskur. Podobno ledwie odłożył miecz, zginął rażony piorunem. Barbara poniosła męczeńską śmierć w Nikomedii (lub Heliopolis) ok. 305 roku. Być może, że właśnie tak nietypowa śmierć, zadana ręką własnego ojca, rozsławiła cześć św. Barbary na Wschodzie i na Zachodzie.

Żywoty jej ukazały się w języku greckim, syryjskim, koptyjskim, ormiańskim, chaldejskim, a w wiekach średnich we wszystkich językach europejskich. W wieku VI cesarz Justynian sprowadził relikwie św. Barbary do Konstantynopola. Stąd zabrali je Wenecjanie w 1202 roku do swojego miasta, by je z kolei przekazać miastu Torcello, gdzie się znajdują w kościele Św. Jana Ewangelisty. Również w Polsce kult św. Barbary był zawsze bardzo żywy. Już w modlitewniku Gertrudy, córki Mieszka II (XI w.), wspominana jest pod datą 4 grudnia. Egipscy chrześcijanie twierdzą, że relikwie św. Barbary znajdują się w Starym Kairo. W sprawie relikwii świętej pertraktowali królowie aragońscy z sułtanami Egiptu w XII i XIV wieku. Świadczy to jak żywy musiał być wówczas kult świętej męczenniczki.

Ikonografia najczęściej przestawia św. Barbarę w stroju królowej w koronie dla podkreślenia jej szlachetnego pochodzenia. W ręku trzyma palmę męczeństwa, zwycięstwa lub kielich z Najświętszym Sakramentem. Przy niej lub obok niej widnieje wieża, w której święta miała być więziona przez ojca. Wieża ma trzy okienka, które św. Barbarze przypominać miały podstawową prawdę wiary katolickiej o Trójcy Przenajświętszej. Często w ręku świętej znajduje się miecz. Atrybuty: anioł z gałązką palmową, dwa miecze u jej stóp, gałązka palmowa, kielich, księga, lew u stóp, miecz, monstrancja, pawie lub strusie pióro, wieża. Jej wizerunek uwiecznili artyści tej miary, co Raffael, matteo di Giovanni, Lorenzo Lotto, Guidoccio Cozzarelli, Boticelli, Gian Battista Moroni, Cosimo Coselli, Łukasz Cranach Starszy, Dürer, Memling, Holbain i inni.

Pierwszy kościół ku jej czci wystawiono w 1262 r. w Bożygniewie koło Środy Śląskiej. W XV w. Wydział Teologiczny Akademii Krakowskiej obrał sobie św. Barbarę za patronkę. W wieku XV wydział teologiczny na Akademii Krakowskiej obrał sobie za patronkę św. Barbarę. Poza Polską św. Barbara jest darzona wielką czcią także w Czechach, Saksonii, Lotaryngii, południowym Tyrolu, a także w Zagłębiu Ruhry. W Nadrenii uważana jest za towarzyszkę św. Mikołaja – warto wiedzieć, że w wielu miejscach to właśnie ona obdarowuje dzieci prezentami.

Jako patronkę dobrej śmierci czcili św. Barbarę przede wszystkim ci, którzy na śmierć nagłą i niespodziewaną są najwięcej narażeni: górnicy, hutnicy, marynarze, rybacy, żołnierze, kamieniarze, więźniowie itp. Polecali się jej wszyscy, którzy chcieli sobie uprosić u Pana Boga śmierć szczęśliwą. W Polsce istniało nawet bractwo św. Barbary jako patronki dobrej śmierci. Należał do niego m.in. św. Stanisław Kostka. Nie zawiódł się. Kiedy znalazł się w chorobie śmiertelnej na łożu boleści, a właściciel wynajętego przez Kostków domu nie chciał jako zaciekły luteranin wpuścić kapłana z Wiatykiem, wtedy zjawiła mu się św. Barbara i przyniosła Komunię świętą. Barbara jest ponadto patronką archidiecezji katowickiej, Edessy, Kairu; architektów, cieśli, dzwonników, kowali, ludwisarzy, murarzy, szczotkarzy, tkaczy, więźniów, wytwórców sztucznych ogni, żołnierzy (szczególnie artylerzystów i załóg twierdz). Jest jedną z Czternastu Świętych Wspomożycieli „mających stały dyżur ratowniczy nad światem”.