W wydanej na jubileusz parafii książce "Żywe kamienie i kamyczki" można znaleźć ciekawe informacje o kandydacie na ołtarze, Słudze Bożym ks. Janie Świercu. Kilka razy pisaliśmy także o tym męczenniku czasów wojny, naszym parafianinie, w naszym tygodniku. Nie tylko parafianie, ale i wielu chorzowian mogło poczuć dumę, że najstarsza parafia w Królewskiej Hucie, dzisiejszym Chorzowie, wydała takiego wiernego syna Kościoła. Kolejnym kandydatem na ołtarze, wywodzącym się z naszej parafii jest ks. Józef Słupina ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego ŕ Paulo.

MISJONARZ I MĘCZENNIK


Rozmiar: 11035 bajtów

Sługa Boży ks. Józef Słupina CM

Rozmiar: 821 bajtów


Sługa Boży ks. Józef Słupina urodził się 4 marca 1880 roku w Królewskiej Hucie, jako syn Jana (górnika) i Dominiki z domu Stoppa. W księdze metrykalnej nazwisko Słupina zapisano jeszcze jako "Slupina". Można przypuszczać, że również rodowe nazwisko matki brzmiało Stopa. Józef Słupina przyjął chrzest 7 marca 1880 roku w naszym kościele parafialnym. Do Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego ŕ Paulo wstąpił w 1898 roku. Po święceniach kapłańskich - w 1906 roku - gorliwie pełnił posługę kapelana więzienia i szpitala w Krakowie. Głosił misje ludowe, był troskliwym dyrektorem Stowarzyszenia Dzieci Maryi oraz sumiennym opiekunem kleparskiego kościoła. 15 lipca 1940 roku został aresztowany wraz z całą grupą misjonarzy i uwięziony w Krakowie na Montelupich, a następnie wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.
30 sierpnia 1940 roku, w dniu przywiezienia do obozu, osłabiony cierpieniem i ciężkimi warunkami, w stroju duchownym i z różańcem w ręku, zostaje z niezwykłą nienawiścią zadeptany przez esesmana. Ks. Józef Słupina CM jest w gronie 11 kandydatów na ołtarze ze Zgromadzenia Misjonarzy. Wszyscy ci kapłani zginęli w opinii świętości śmiercią męczeńską podczas II wojny światowej. W tym gronie jest m.in. ks. Norbert Kompalla CM, urodzony 29 maja 1907 roku w Orzegowie, zagazowany w Dachau 1 grudnia 1942 roku. Proces beatyfikacyjny 11 męczenników jest w trakcie. W tej chwili zakończył się etap przesłuchiwania świadków.
Kończy także swoje prace komisja historyczna. W kancelarii można otrzymać minifolderek z notkami biograficznymi męczenników oraz tekstem modlitwy o beatyfikację. Zachęcam do modlitwy o błogosławieństwo Boże podczas beatyfikacji. Pamiętajmy o Sługach Bożych ks. Janie Świercu i ks. Józefie Słupinie, naszych parafianach.

Ks. Stanisław Juraszek