Duszpasterze


Obecnie posługujący kapłani

Ks. Zygmunt Błaszczok

Proboszcz parafii pw. św. Barbary od sierpnia 2005 r. Urodził się w Rogowie w 1961 r. Tam został ochrzczony i przystąpił do kolejnych sakramentów. W 1987 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Od tego czasu był wikariuszem w dużych parafiach miejskich. Przed objęciem urzędu proboszcza w Chorzowie, posługiwał w parafii pw. Ducha Świętego w Tychach. – Zależy mi na tym, aby być proboszczem wszystkich parafian. Z pokorą, wręcz z pewnym lękiem, podchodzę do rozlicznych wyzwań, jakim będę musiał sprostać – mówił obejmując parafię św. Barbary.

Ks. Łukasz Kotyński

Ks. Łukasz Kotyński – Pochodzi z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Rybniku na Nowinach. Urodził się 13 sierpnia 1982 roku w Rydułtowach. Święcenia kapłańskie przyjął 12 maja 2007 roku z rąk abpa Damiana Zimonia. Pierwszą placówką wikariuszowską była parafia p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Mysłowicach na Bończyku, gdzie pracował w latach 2007 – 2010. Następne pięć lat spędził u św. Wawrzyńca w Chorzowie, a od 30 sierpnia 2015 roku posługuje w parafii św. Barbary w Chorzowie. Od 2010 roku pełni także funkcję sekretarza Dekanatu Chorzów.

Ks. Tomasz Wysłucha

Urodził się 29 lipca 1987 roku w Wodzisławiu Śląskim. Pochodzi z parafii p. w. św. Michała Archanioła w Skrzyszowie. Święcenia kapłańskie przyjął 18 maja 2013 roku. W latach 2013 – 2016 był wikarym w parafii p. w. Matki Bożej Szkaplerznej w Imielinie. Od 29 sierpnia 2016 roku jest wikarym w parafii p. w. Św. Barbary w Chorzowie.

Kapłani, którzy w ostatnim czasie pracowali w naszej parafii

Ks. Damian Szostok

Pochodzi z parafii Świętego Michała Archanioła w Ornontowicach. Urodził się 16.05.1981, a świecenia prezbiteratu przyjął 13.05.2006 r.

Ks. Michał Harnasz

Pochodzi z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Boguszowicach. Urodził się 19.11.1987, a święcenia prezbiteratu otrzymał 12.05.2012 r.

Ks. Tomasz Koryciorz

Pochodzę z Piekar Śląskich, święcenia kapłańskie przyjąłem z rąk arcybiskupa Damiana Zimonia w maju 2005 roku. Na mej duszpasterskiej drodze pojawiły się do tej pory parafie w Tychach, w Bytkowie oraz w dolinie Luangwa w Zambii, gdzie przebywałem przez 7 miesięcy. Bardzo lubię grać na gitarze klasycznej, uczyłem się tego przez 10 lat. Traktuję to jako hobby, ale będę wykorzystywał tę umiejętność w pracy, np. z dziećmi. W końcu po to zostaliśmy obdarowani talentami, by je wykorzystywać. Każda parafia to miejsce o własnej specyfice i potrzebach. Chcę iść tam, gdzie będę potrzebny: do szpitala, szkoły, albo ajnfartu – wszędzie tam, gdzie będzie potrzeba, gdzie będą ludzie. W końcu to człowiek jest drogą Kościoła. Trzeba więc zaufać Bogu i iść.

Ks. Jacek Jadasz

Pochodzi z parafii p. w. Świętego Szczepana w Katowicach – Bogucicach. Urodził się 24 kwietnia 1964 w Katowicach, święcenia otrzymał 13 maja 1989.

Ks. Krzysztof Kajdan

Urodziłem się 21 kwietnia 1978 roku w Katowicach jako pierworodny Krystyny i Bogdana. Mam też młodsze rodzeństwo Olę i Bartka. Ukończyłem technikum górnicze przy kopalni „Wujek” jako górnik – elektryk. Potem było Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach, święcenia diakonatu w Niedzielę Bożego Miłosierdzia – 3.04.2005r.w Sanktuarium Bogucickim z rąk biskupa Stefana Cichego, magisterka – DUCHOWOŚĆ RUCHU FOCOLARI OBDAROWANIEM DLA OSÓB TERMINALNIE CHORYCH, pierwsza parafia w której zdobywałem szlify duszpasterskie – św. Jacka w Stanowicach i 13 maja 2006r. święcenia prezbiteratu z rąk arcybiskupa Damiana Zimonia. Następnie uczyłem się bycia wikarym w parafii świętych Cyryla i Metodego w Knurowie, gdzie spędziłem pierwsze trzy lata mego kapłaństwa. Uwielbiam jazdę na rowerze, chodzić po górach, narty i wiele innych szalonych rzeczy o których może lepiej nie wspominać.

Ks. Piotr Larysz

Pochodzi z parafii św. Barbary w Rybniku – Boguszowicach. Urodził się 29 czerwca 1982 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 12 maja 2007 roku z rąk abpa Damiana Zimonia. Dekret kierujący go do parafii, której patronką jest ta sama święta, co parafia, z której pochodzi, przyjął z radością. – Święta Barbara szczególnie nade mną czuwa – twierdzi. Ponadto ks. Piotr z dniem 1 września 2008 roku dekretem ks. Abp. Damiana Zimonia został mianowany duszpasterzem harcerzy Archidiecezji Katowickiej, pełni również funkcję Kapelana Hufca Chorzów. Ks. Piotr jest również ratownikiem medycznym i kiedy tylko może udziela się w służbie maltańskiej. W posłudze duszpasterskiej towarzyszą mu słowa, które obrał za motto życia: „Ty jesteś Piotr, czyli skała” (Mt 16,18).

Ks. Krystian Gawleński

Urodził się 9 lipca 1962 roku. Pochodzi ze śląskiej rodziny z Radzionkowa. Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1989 roku. Do tej pory posługiwał już w sześciu parafiach. Był wikarym w parafii św. Augustyna w Lipinach, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie, Ścięcia Jana Chrzciciela w Tychach, św. Marii Magdaleny w Bełku, św. Mikołaja w Łące i św. Jana Sarkandra w Rybniku, skąd przyszedł do naszej parafii. Jak mówi, do tej pory prowadził wszystkie możliwe grupy parafialne. Szczególnie interesuje się sportem. – Uwielbiam piłkę nożną – podkreśla i czym prędzej pokazuje szalik, który niedawno dostał w prezencie. Widnieje na nim napis LKS Łąka. W wolnych chwilach wyrusza na trasę rowerem. Rocznie pokonuje 1500 kilometrów. Jego mottem są słowa „Bylebym pozyskał Chrystusa”.

Ks. Antoni Owczarek

Urodził się 3 listopada 1966 r. w Rybniku. Ochrzczony został w parafii św. Antoniego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1991 r. Posługiwał w parafiach w Rudzie Śląskiej-Goduli, św. Rodziny w Katowicach, Syryni k. Wodzisławia, parafii św. Michała w Siemianowicach-Michałkowicach oraz w parafii św. Pawła w Rudzie Śląskiej-Nowym Bytomiu. Do tej pory prowadził różne grupy parafialne. Ks. Antoni uwielbia kino. – Nie mogę podać ulubionego filmu. To zależy od nastroju – mówi ks. Antoni. Jako kapłan już ma mało czasu na poświęcanie się zainteresowaniom. – Duszpasterstwo pochłania mnie niemal całkowicie – przyznaje wikariusz. W naszej parafii zajmuje się między innymi grupą ministrantów.

Ks. Adam Kępowicz

Urodził się 10 sierpnia 1965 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Kilka dni po urodzinach jego rodzina przeniosła się do Tychów, gdzie mieszka do dziś. Ojciec pracował w hucie. Mama była sprzątaczką. Po maturze wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 11 maja 1991 r. Pierwszą parafią była parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach. Później przeniósł się do parafii Przemienienia Pańskiego w Katowicach. Następnie do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku – Boguszowicach. Przed przybyciem do Chorzowa spędził jeszcze krótki czas w dwóch miejscach: parafii św. Antoniego w Dąbrówce Małej i św. Barbary w Rudzie Śl. Bykowinie. – Chciałbym prowadzić ludzi do Boga przez Eucharystię, sakramenty i spotkania formacyjne. Zachęcam młodych parafian do przyjścia na spotkania oazowe, w każdy piątek po Mszy św. wieczornej – mówi kapłan. Obecnie posługuje w parafii MB Szkaplerznej i św. Piusa w Jejkowicach

Ks. Marek Długajczyk

Urodziłem się 23 sierpnia 1964 roku w rodzinie robotniczej zamieszkałej od pokoleń w Wesołej (dzielnica Mysłowic). Po maturze wstąpiłem do seminarium duchownego w Katowicach. Święcenia kapłańskie przyjąłem 12 maja 1990 roku. Po święceniach pracowałem w parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej na zastępstwie wakacyjnym. Pierwszą moją parafią była parafia Ducha św. w Tychach. W 1995 r. arcybiskup mianował mnie do pracy w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach, a w 1999 roku zostałem skierowany do parafii św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach – Szopienicach, skąd przeniesiono mnie do parafii św. Barbary w Chorzowie.

Ks. Andrzej Hnida

Święcenia kapłańskie przyjął w 1989 r. Posługiwał miedzy innymi w Bazylice Piekarskiej i w Katowicach Bogucicach. W naszej parafii posługuje od 2004 r. Przybył do nas z parafii św. Marii Magdaleny w Wodzisławiu – Radlinie. W ciągu swoich kapłańskich posług najczęściej zajmował się Dziećmi Maryi i Grupą Różańcową. Podobnie jest w naszej parafii. Jak podkreśla, w każdej placówce starał się organizować piesze pielgrzymki na Jasną Górę. W parafii św. Barbary odbywają się one zwykle pod koniec czerwca i prowadzą szlakiem Orlich Gniazd. Interesuje się architekturą, historią sztuki i historią Kościoła. Jego motto kapłańskie to słowa z Hymnu o Miłości św. Pawła: „Miłość nigdy nie ustaje”. Obecnie jest proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia i św. Piusa w Janowie Miejskim